news...

נצבא נכנסת לכיכר אתרים בתל אביב

בת גלים מתחדשת: אושרה תוכנית ענק לבניה של 725 דירות

מתחם המגורים "THE LAKE": נהרסו הבניינים הישנים ברמת גן

לראשונה: הוקם מכון מחקר שיעודד משקיעים בינלאומיים להשקיע בנדל"ן מניב בישראל

עוד מקום לגור בו: אושרה תוכנית להקמת רובע מגורים חדש במזרח מחנה סירקין

הטכנולוגיה יכולה לחולל ניסים בחינוך המיוחד

במחקר שבוצע בקרב מורים ותלמידים בחינוך המיוחד שקיבלו אייפדים, נמצא כי ככל שהלקות יותר קשה, כך השימוש, הרצון להשתלב והמוטיבציה ללמוד עוד – גדלים יותר. כך לדברי פרופ' עדינה שמיר בכנס החינוך והטכנולוגיה השנתי Edutexpo שהתקיים בשיתוף קבוצת אנשים ומחשבים.

"לקחנו, לדוגמא, מורים ותלמידים עם אוטיזם, לעומת מורים ותלמידים עם לקויות למידה, עשינו השוואות, וראינו הבדלים מובהקים בשימוש, ברצון להשתלב וכדומה" אמרה פרופ' שמיר. "הטכנולוגיה מביאה לחדשנות שהיא גורם מוטיבציוני מאד משמעותי. הטכנולוגיה מאפשרת למורה 'לתפור חליפה' עבור כל תלמיד ותלמיד". המחקר נערך ע"י ד"ר סיגל עדן מאוניברסיטת בר-אילן וד"ר מרגלית (מגי) נבון מאוניברסיטת תל-אביב בהובלתה של פרופ' שמיר.הכנס התקיים ביום ג' (3.12.2019) לציון יום השיוויון לאנשים עם מוגבלות שחל היום. בפאנל מיוחד שהתקיים על החינוך המיוחד השתתפו פרופ' עדינה שמיר המשמשת כראש הוועדה לתואר שלישי והמגמה לחינוך מיוחד ומנהלת המרכז לטכנולוגיה לתלמידים עם צרכים מיוחדים בבית הספר לחינוך באוניברסיטת בר-אילן; רינה כהן - מדריכה ארצית לתקשוב באגף לחינוך מיוחד במשרד החינוך; שחר בר יהודה – מדריך ארצי בתחום האוטיזם באגף לחינוך מיוחד במשרד החינוך; ד"ר אורלי הבל - ראש התכנית והחוג לחינוך מיוחד במכללת לוינסקי ושלומית כהן – המפקחת הארצית באגף לחינוך מיוחד במשרד החינוך.


אורי בן ארי, מייסד ונשיא קרן אתנה, אמר בהקשר זה כי "בחינוך המיוחד מצאנו תופעות מדהימות בסיוע הטכנולוגיה, והבנו שביכולתה לחולל ניסים ממש. למשל, ילד שלא דיבר עם אמו, עשה זאת בפעם הראשונה בסיוע הכלים הדיגיטליים וכעת הוא מסוגל לדבר אתה ולהביע את רגשותיו ורצונותיו. הטכנולוגיה מביאה את תלמידי החינוך המיוחד להישגים".

מנתונים שחשפה שלומית כהן עולה כי במערכת החינוך המיוחד בישראל לומדים 269,400 תלמידים שמקבלים שירותי חינוך מיוחדים, 11% מכלל התלמידים במערכת החינוך. חלק מהתלמידים שמקבלים שירותי חינוך מיוחדים לומדים בחינוך הרגיל (152,433 תלמידים ש-26,000 תלמידים מהם עם לקויות מורכבות). כ-52,000 תלמידים לומדים בגנים ובבתי הספר לחינוך מיוחד וכ-65,000 תלמידים לומדים בכתות חינוך מיוחד בבתי ספר רגילים. "במהלך ארבע השנים האחרונות ניתנה לכ-20,000 תלמידים טכנולוגיה מסייעת, בשיתוף עם הרשויות המקומיות", הסבירה.


שחר בר יהודה ציין כי הקושי העיקרי עמו מתמודדים מורי החינוך המיוחד המלמדים תלמידים עם אוטיזם הוא שפה ותקשורת והכלים הטכנולוגיים יכולים לסייע רבות ובצורה משמעותית בעבודה עם תלמידים אלו. "הודות להנגשה הפרטנית, לפעילותה של קרן אתנה, ולמודעות של הורים ומורים, כשנכנסים כיום לכיתת חינוך מיוחד פוגשים הרבה מאד כלים טכנולוגיים", אמר.


רינה כהן אמרה כי אחד הדברים החשובים בתכנית "אייפד לכל מורה לחינוך מיוחד" של קרן אתנה הוא 120 שעות ההדרכה שכל מורה מקבל. "ההשתלמות מותאמת למורים לפי תפקידיהם ואופי בית הספר. הם לומדים במהלך ההשתלמות איך לשלב את האייפד בלמידה. כתוצאה מכך ברגע שם מקבלים את האייפד הם יודעים איך לעבוד אתו. האייפד הוא באמת מהפיכה בעיקר בקרב תלמידים על הספקטרום האוטיסטי" אמרה כהן.


אורלי הבר אמרה בפאנל, כי בהכשרת המורים במכללת לוינסקי הבינו כבר מזה זמן רב שלהשתמש בטכנולוגיה זה לפתח שפה, כולל שפה שיש בה יכולת לייצג ולהביע דברים בצורה שונה. "אייפד לסטודנט שעובר הכשרה בלוינסקי הוא כמו קנווס למי שהולך לבצלאל" אמרה אורלי הבל. "הסטודנטים שמקבלים הכשרה על האייפד יוצאים עם יכולת יצירתית מאד גבוהה לייצר סביבות הוראה אחרות".


אודות קרן אתנה

קרן אתנה הוקמה בשנת 2006 כארגון ללא כוונת רווח במטרה להעצים את המורים בישראל ולהעניק להם כלים להעצמה אישית, תוך קידום מעמדם. הקרן הוקמה על ידי מספר אנשי עסקים בראשותו של אורי בן-ארי (מנכ"ל יו.בי.איי ונצ'רס ולשעבר סגן נשיא בכיר בחברת נס טכנולוגיות). תכניותיה של הקרן כוללות את "ארגז כלים דיגיטלי לכל מורה" (הושקה ב-2007), "ארגז כלים דיגיטלי לכל גננת" (הושקה ב-2012) "ארגז כלים דיגיטלי לכל מורה למדעים" (הושקה ב-2014) , "ארגז כלים דיגיטלי לכל מורה לחינוך מיוחד" (הושקה ב-2015 ) ו"ארגז גלים דיגיטלי לכל מורה לאנגלית" (הושקה ב-2018).


עד היום חילקה קרן אתנה ארגזי כלים דיגיטליים ללמעלה מ- 24,000 מורות, מורים וגננות ב–2,114 בתי ספר וגני ילדים ב-163 רשויות מקומיות ברחבי הארץ. למעלה מ-500,000 תלמידות ותלמידים נהנים מהשיפור ברמת הלימודים.


#חינוך_מיוחד #קרן_אתנה #חינוך #edutexpo


50 צפיות0 תגובות