news...

כובשת את השוק הגלובאלי ITC

Yellow fever: who wore it best?

Cannabis Needs More Clinical Trials

Vintage fashion inspiration

8 fun ways to accessorize your outfit

ועידת ההייטק החרדי: "לא ניתן לוותר על כוח האדם החרדי"

עודכן: 1 במרץ 2020

ועידת ההייטק החרדי. המשתתפיפ בפאנל

עד כמה המגזר החרדי מהווה נכס בתחום ההייטק, ומי תורם למי? סוגיה זו נידונה בוועידת ההייטק החרדי המתקיימת הבוקר בירושלים ביוזמת ביזמקס – מרכז החדשנות החרדי, משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, משרד ירושלים ומורשת וגופים נוספים.


בפאנל מיוחד בנושא הציגו המשתתפים דעה אחידה כי שותפות המגזר החרדי בכלכלת ישראל בכלל ובהייטק בפרט הינה מהלך אינגטרלי ורצון משותף שצריך להניע את כל הגורמים, הממשלה, התעשיה והקהילה החרדית.


"בטח שלא המדינה וגם לא חברת רפאל יכולות לוותר על האוכלוסיה החרדית, אשר נחשבת אוכלוסיה בעלת יכולת ומסירות, כך שבסופו של דבר מדובר ב-Win Win Situation", כך לדברי עמית צימר, סמנכ"ל בכיר בחברת רפאל. "לא בכדי אנחנו משקיעים המון בכל הקשור לנסות ולגייס המשאב האנושי, שהוא חסר כיום. אנחנו מעסיקים היום נשים חרדיות שעוסקות בליבת העשיה של 'רפאל', חלק מהפעילות ששומעים בחדשות ושלא שומעים. יש כאן קבוצה של סייבריסטים של חרדים שעובדים בירושלים. זה עובד הודות להבנה שכולם מרוויחים מזה, ולולא ההבנה המשותפת הזו, זה לא יחזיק מעמד לאורך זמן".


מנכ"ל מטריקס גלובל זיו מנדל תאר את המחסור בכוח אדם שפקד את החברה, וחברות נוספות במשק, בשנת 2004. באותה תקופה, הסביר, החלה מגמה של הוצאת כוח אדם. במטריקס חיפשו דרך אחרת לפתור את הבעיה. "אנחנו חיפשנו איך פותרים את בעיה בתוך ישראל. למזלנו היו רצף של נסיבות, שבזכותן ובין היתר ביוזמתו של ראש העיר מודיעין עלית, הרב גוטרמן, הזדמן לנו להכיר את החברה החרדית. היו נסיונות עם לא הרבה הצלחות, זה היה קשה ועדיין קשה, אך כיום בנינו מודל שמאפשר השתלבות של נשים חרדיות בכל מקום בבתי העסק של הלקוחות שלנו ובמרכזים שלנו. פנינו לחברה החרדית, (לצד אוכלוסיות נוספות כגון הדרוזית והערבית, ומגזר ה-45-50 פלוס), וגילינו חברה עם יכולות מדהימות, פרטנר אמיתי, מקור מדהים לכוח אדם. אני גאה להגיד שכיום אנחנו מעסיקים למעלה מ-1000 עובדות וזה משרת אותנו, ומקדם את הביזנס שלנו ושביזנס מתחבר לקהילה זה המקום שכל הדבר הזה יכול לעוף הכי גבוה".


כתבות מעניינות בתחום


- אחוז ההשתתפות של החרדים בהייטק עומד על 3% בלבד


- בסדנו משקיעה בחברות הזנק - פוטנציאל רווח של מיליארדי דולר


- "גוגל אמזון פייסבוק ואפל לוקחים את הסטארטאפים"

ועידת ההייטק החרדי היתה ססגונית והגיעו אליה מיטב הציבור החרדי המעורב בהייטק הישראלי והשתתפו פקידים בכירים ממשרדי הממשלה הרלוונטים; נציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ, מנכ"ל רשות החדשנות אהרון אהרון, ראש אגף תקציבים באוצר שאול מרידור, ראש עיריית ירושלים משה ליאון, הממונה על זרוע העבודה מוטי אלישע, מנכ"ל הרשות לפיתוח ירושלים אייל חיימובסקי הפילנתרופ היהודי הבריטי מארק שימל נשיא 'אחים גלובל' וכן בכירים רבים מתעשיית ההיי-טק ומגופים המקדמים את תעשיית ההייטק ושילוב החרדים כמו קרן ק.מ.ח,IATI וסטארטאפ ניישן סנטרל.


מטרת הועידה הייתה לחבר בין הצורך המיידי של תעשיית ההייטק בעוד למעלה מ-15,000 עובדים מיומנים, עם הפונטציאל הלא ממומש של כוח האדם האיכותי מהציבור החרדי, המשתתף כיום ברמה של פחות מ3% מכלל עובדי ההייטק בישראל. כמו-כן נועדה הוועידה לעודד את נושא היזמות בקרב הציבור החרדי תוך מתן דגש על העלאת איכות ההון האנושי באמצעות הכשרה מקצועית, לימודי הנדסאות, הפניה לאקדמיה תכניות הכשרה מואצת ועוד.


למרות מילות העידוד והרצון לשלב חרדים במקומות העבודה בכלל וההיטק בפרט, קייימים קשיים לא מועטים למי שמחליט ללכת לכיוון. כך לדברי יואל טולדנו שותף בפירמת רואי החשבון BDO. "יש צורך להתאים את סביבת העבודה, לא רק במיקרוגל בשרי, אלא אוכל, לו"ז, חופשות, במקומות מסוימים גם הפרדה בין נשים וגברים. כמו-כן התחשבות במועדים מיוחדים כמו 'בין הזמנים', 'בין המצרים', נקודת פתיחה נמוכה מבחינה טכנולוגית, ללא שפת אנגלית, היקפי משרה נמוכים יותר ויציאות תכופות לחל"ת. ולכן, אם משרדי הממשלה רוצים לסייע למעסיק לגשר על הדברים הללו, זה המקום". את תהליך שילוב החרדים החלה פירמת BDO כבר ב-2008 וכיום הם מעסיקים עשרות נשים חרדיות בבני ברק.


יו"ר she-codes רות פולצ'ק שהשתתפה בפאנל ציינה כי הסניפים החרדים חזקים יותר ויש ביניהם ערבות הדדית גבוהה יותר מהאחרים. מירלי רוטשטיין מנכלית 3BASE קראה לנוכחים שלא להציג את הנשים החרדיות והאוכלוסיה החרדית כאוכלוסיה מוחלשת. "אנחנו ראויות כמתכנתות", קראה.


קודם לכן הפליג חבר הכנסת לשעבר, אראל מרגלית, בתרומת הציבור החרדי להייטק הישראלי. "אני רוצה להוציא תקציבים למי שנחשב לאחד הכוחות הגדולים בכלכלה הישראלית בכלל ובהייטק הישראלי בפרט - שזה הציבור החרדי. לפי מה שאני רואה, בעשר שנים הקרובות, הציבור החרדי הולך לתת את התרומה הדרמטית ביותר לכלכלה הישראלית. אני חושב שהכניסה של הציבור החרדי להייטק זו התרומה החשובה ביותר למה שיחבר בין הקהלים, זה הגשר החברתי החשוב ביותר לשותפות אסטרטגית בתוך החברה הישראלית".


#ועידת_ההייטק_החרדי #חרדים #כוח_עבודה #רפאל #עמית_צימר #מטריקס_גלובל #זיו_מנדל #BDO #SHE_CODE #3BASE #אראל_מרגלית #רות_פולצק #מירלי_רוטשטיין #יואל_טולדנו #ביזמקס #ירושלים

40 צפיות0 תגובות