news...

נצבא נכנסת לכיכר אתרים בתל אביב

בת גלים מתחדשת: אושרה תוכנית ענק לבניה של 725 דירות

מתחם המגורים "THE LAKE": נהרסו הבניינים הישנים ברמת גן

לראשונה: הוקם מכון מחקר שיעודד משקיעים בינלאומיים להשקיע בנדל"ן מניב בישראל

עוד מקום לגור בו: אושרה תוכנית להקמת רובע מגורים חדש במזרח מחנה סירקין

?למה זו הזדמנות טובה להשקיע באד-טק

עודכן: 3 בדצמ׳ 2019


אם לפני חמש שנים משקיעים רבים בעולם התלבטו האם להשקיע בחברת סטארטאפ המתמחה בתחום האד-טק (Education - טכנולוגיית החינוך), התשובה של יועצי ההשקעות היתה חד משמעית: לא!

התאמת אוזניות מציאות מדומה לתלמידי בית ספר. ארכיון

חששות וספקות רבים מתלווים לרצון להשקיע בתחום טכנולוגיית החינוך ועיקרם נסובו סביב מערכת החינוך הרוויה ברגולציה והתערבות ממשלתית. כך למשל מתעורר החשש האם מורים יסמכו על הטכנולוגיה? האם בתי-הספר יפיצו את המוצר ואיך התלמידים יגיבו?

מאמרים בינלאומיים שפורסמו בנושא מציינים כי אם יש כאלה שמהססים ועדיין חוששים להיכנס ולהשקיע בתחום החינוך, הרי שהם עשויים לפספס את השקעת חייהם. תעשיית האד-טק, כך מסתבר, היא תעשיה שהולכת ומתפתחת ונאמדת נכון להיום בשווי של מיליארדי דולרים. בחמש השנים האחרונות נרשמה עליה גלובלית בתחום זה כך שבשנת 2017, ההשקעה הגלובלית בתחום הגיעה ל-9 מיליארד דולר. שנה לאחר מכן, ב-2018, היקף ההשקעות בתחום עלה והגיע ללמעלה מ-16 מיליארד דולר. הצפי הוא כי בעשר השנים הקרובות, היקף ההשקעות בתחום האד-טק יעלה ב-17 אחוז בשנה.

אז מהן הסיבות שבגללן תחום האד-טק תופס תאוצה והופך להיות יעד חדש למשקיעים? בדיקה של השוק הבינלאומי בתחום החינוך חושפת בפנינו תחום חדש וכסף גדול שמתגלגל. במערכת החינוך באסיה, הנחשבת לגדולה ביותר בעולם, הושקעו במהלך 2016, 1.2 מיליארד דולר ביוזמות חינוכיות בסין וקיים צפי לשיעור צמיחה של מעל 20 אחוז לשנה. בהודו, שוק החינוך המקוון צפוי להגיע ל-1.96 מיליארד דולר עד שנת 2022.

הנתונים הללו חושפים ומסבירים את גודל הפוטנציאל הקיים ביזמות בתחום החינוך, וזה קשור בין היתר לנורמות חדשות בהוראה שהולכות ומשתרשות במערכת בן היתר על רקע התערבות וכניסתן של אנשי עסקים וחברות מהמובילים בעולם.

השימוש בטכנלוגייה לשיפור הוראת הלמידה חודר ומוסכם גם על תלמידים והוריהם. סקר שנערך מלמד כי למעלה מ-50% מהתלמידים מאמינים כי כיום יש צורך לשלב טכנולוגיית בתחום החינוך משום שהדבר משפר את שיטות הלימוד שלהם ומכין אותם טוב יותר ללימודים.

פוטנציאל לא מנוצל ליזמות בתחום החינוך

סיבה נוספת להקמת סטארט אפ בתחום החינוך, נובעת מכך שהתחום מספק מקום רב ליוזמות חדשות. באתר Angel.co רשומים למעלה מ-16,000 חברות העוסקות בחינוך, אם כי האתר משתמש בהגדרה רחבה ביותר במונח "חינוך" והוא כולל גם אפליקציות לשיעורי הישרדות ואפליקציות ללימוד שפות. אם נשווה את מספר החברות הרשומות כיזמות בחינוך לבין מספר בתי-הספר ומוסדות ללימודים גבוהים, נגלה שקיים המון פוטנציאל לא מנוצל. בארה"ב בלבד ישנם 3,500 אוניברסיטאות, 1,500 מכללות מקומיות, ו-14,000 בתי-ספר ממלכתיים. נמצא אם כך ש-16,000 חברות הן קומץ קטן שעדיין לא מצליח למלא את הצרכים של כל המוסדות.

זאת ועוד, למרות שלמשקיעים בתחום החינוך אהבה יתרה לטכנולוגיה, רק מעט מהיזמים מנצלים את פוטנציאל ההשקעה. בסקירה של תחום החינוך ברמה הבינלאומית נמצא כי כמעט ולא היו חידושים בתחום ה-AR/VR (מציאות רבודה/מדומה, המעניקה חוויה רב חושית ) למטרות חינוך. גם התפתחות שוק המשחקים החינוכיים (gamification), כמעט ולא צמח בשנת 2017 כך נמצא כי גם תחום ה-AR/VR וגם תחום משחקי-המחשב עדיין מחכים ליזמים שיפיקו רווח משפע ההזדמנויות בשוק החינוכי. מנגד, הקונצפט של חינוך חברתי-רגשי (Social Emotional Learning) זכה לתגובות חיוביות מצד מחנכים, אבל (עדיין) לא עדיין לא בא לידי ביטוי בקרב יזמי אד-טק שהחליטו להיכנס לתחום ולהצעיד אותו קדימה.

למי שבכל זאת מתעניין בתחום ורוצה לפזול אליו או להיכנס מומלץ מאד לשתף פעולה עם חממות המעניקות סיוע לסטארטאפיסטים בתחילת דרכם, ואלו יכולות לספק את ההכשרה, היעוץ והקשרים הנדרשים כדי לקדם את היוזמה. אופציה נוספת היא שיתוף פעולה עם אקסלרטורים, שביכולתם להעניק את ההון הראשוני, לצד הכשרה ויעוץ מקצועי, תמורת הזכות להשקיע בחברה. המחשבה שמישהו אחר יחזיק באחוזים בסטארטאפ, מעלה התנגדות מסוימת אם כי יש לדעת כי אקסלרטורים הם אופציה מעולה ליזמים שאין להם הון עצמי ראשוני. בנוסף, בגלל שאקסלרטורים משקיעים מכיסם האישי, יש להם אינטרס אישי בהצלחת המיזם. כיום, מבין האקסלראטורים המובילים בתחום החינוך נמנים Teclabs, Started ו-Intel Education, שמטרתם להשקיע אך ורק בסטארטאפים אד-טק.

אחד ממיזמי הסטארט אפ בתחום החינוך הוא : Peergrade אשר הוקם ב-2015 על-ידי מספר יזמים סטודנטים. מטרת התוכנה שפותחה היתה לסייע למורים לשמור על קשר הדוק עם התלמידים לאור גידול מספרם ולשפר את שיטות החינוך בכיתות גדולות. מייסדי פירגרייד חשבו על דרך שיאפשר לתלמידים לבדוק עבודות ומטלות אחד של השני בצורה הוגנת, באמצעות סשנים של ביקורת עמיתים. מורים יכולים ליצור מטלות מקוונות ולרשום את כלל הקריטריונים לבדיקה. ברגע שהתלמידים סיימו לעבור על העבודות אחד של השני, המורה מקבל סקירה מלאה של הסשן. כיום, פירגרייד כבר נכנס לשימוש באוניברסטאות המובילות בדנמרק ובמדינות הקרובות לה. הסטארטאפ גם הצליח לגייס סכום מרשים של $300,000 בסבב גיוס הראשון.

#StartFromBereshit #רניתנחוםהלוי #אדטק #Peergrade

63 צפיות0 תגובות