news...

נצבא נכנסת לכיכר אתרים בתל אביב

בת גלים מתחדשת: אושרה תוכנית ענק לבניה של 725 דירות

מתחם המגורים "THE LAKE": נהרסו הבניינים הישנים ברמת גן

לראשונה: הוקם מכון מחקר שיעודד משקיעים בינלאומיים להשקיע בנדל"ן מניב בישראל

עוד מקום לגור בו: אושרה תוכנית להקמת רובע מגורים חדש במזרח מחנה סירקין

מהשקעה בקרקעות מדינה לטכנולוגיות נדל"ן: חברות הנדל"ן מגלות את הפרופטק

עודכן: 12 בנוב׳ 2019

בזמן שמשקיעים וזוגות צעירים מחפשים את השקעת הנדל"ן הבאה, זו שתניב להם תשואה נאה, יש מי שכבר מסיט את שוק ההשקעה בנדל"ן לתחום הפרופטק (Proptech) והקונטק (Contech)- שוק טכנולוגיות הבניה והנדל"ן. די כדי לעקוב אחר פעילות החדשנות בהן מעורבות חברות הנדל"ן מהמובילות בישראל.

לא מעט חברות נדל"ן מינו בשנה האחרונה מנהלי חדשנות. יש כאלה שאף הגדילו והקימו חטיבות טכנולוגיה. כך קרה בחברת קרסו נדל"ן, גזית גלוב, קבוצת עזריאלי, קבוצת תדהר, שיכון ובינוי, קרן ריאליטי וקרן ההשקעות ריט 1. אלה עוקבות אחר הנעשה בתחום החדשנות בארץ ובעולם, כהתאמת הנדל"ן לעידן הבלוקצ'ין, המידע, רישום הנכסים והבניה בכלל.


עוד לכתבות בתחום הפרופטק:

- מבנים אוטונומיים - החזון של הפרופטק

- בסין החלו לעקוב אחר הרגלי הצריכה של המבקרים

- כיצד יצליחו מנהלי נכסים לשרוד בעידן הדיגיטלי?

לפני כחודשיים (יולי 2019) דיווחה קבוצת עזריאלי על רכישה של כ-20% מחברת Compass Holdco, שעיקר פעילותה בתחום חוות השרתים, תמורת כ-135 מיליון דולר, עם אופציה להגדלת אחזקותיה. בזמנו ציינו בקבוצה כי חברת Compass "בעלת פוטנציאל פיתוח ויזמות משמעותי בעתיד" והיא מייצרת כיום NOI שנתי (הכנסות תפעוליות נטו של הנכסים בבעלותה), של כ-38 מיליון דולר.

השקעה נוספת בתחום הטכנולוגיה עשתה לפני כשנתיים חברת שיכון ובינוי כאשר זכתה בשיתוף עם ענקית האנרגיה העולמית ENEL במכרז של רשות החדשנות להקמת מעבדה טכנולוגית, במטרה לפתח תשתית המייצרת סינרגיה בין חברות סטארט אפ, חברות במשק הישראלי והעולמי.

"בכל חברה מחפשים פתרונות לנכסים שלהם", מסבירה שני בנד, יזמית, בוגרת המכללה למינהל המנהלת המקצועית של 'מרכז דמרי לנדל"ן' ומייסדת חממת הפרופטק שהוקמה במכללה. "חברת עזריאלי למשל, תחפש פתרונות להתנהגויות לקוחות בקניונים, קרן ריאלטי מחפשת חידושים שיתנו פתרונות לחיי קהילה ואילו חברות נדל"ן למגורים יחפשו כלים טכנולוגים שיספקו פתרונות בתחום ניהול הנכסים. בכל חברה זה מאד שונה".

תחום הפרופטק נכנס חזק לישראל לפני כשנתיים והוא משלב בתוכו נישה מרכזית ולא מבוטלת בתחום ה-Construction Tech, טכנולוגיות לערים חכמות, ניהול נכסים, בתים חכמים, נדל"ן ושיווק. שווקים אלו מפותחים מאד בסין, ארה"ב ומדינות אירופה, בעיקר באנגליה וגרמניה, אם כי גם ישראל מתחילה לבלוט בתחום ובתחרויות סטארט אפ בינלאומיות, ישראל תופסת מקום של כבוד.

חממת הפרופטק במכללה למינהל הוקמה לפני כשלוש שנים בחוג לכלכלה והיא מנוהלת בראשותו של יגאל רונאי, מי שכיהן כסמנכ"ל בנק דיסקונט ויו"ר ריט 1 לשעבר. מטרת החממה היא ליצור פלטפורמה ייחודית לפיתוח מיזמים טכנולוגים הקשורים לענף הנדל"ן. הסטודנטים הבוחרים ללמוד את הקורס נחשפים ליזמות בנדל"ן, ידע מעמיק בתחום, אתגרים וקשיים המאפיינים את היזמים בארץ ובעולם וטכנולוגיות מתקדמות. גולת הכותרת בקורס מתבטאת בעבודה מעשית שמבצעים הסטודנטים לאיתור פרויקט יזמי והוצאתו אל הפועל במטרה למצוא פתרונות לאתגרים בעולם הנדל"ן והבניה. בסוף הסמסטר נערכת תחרות סטארטאפים בה מוצגים המיזמים עליהם עבדו הסטודנטים אל מול צוות שופטים, משקיעים ובכירי הענף.

"פתיחת החממה היתה רגע מכונן עבור תעשיית הנדל"ן, שנחשבת מסורתית מאוד, בוודאי בישראל", מסבירה בנד. "בשלב הבא הקמנו פורום של מנהלי חדשנות בתחום הנדל"ן המתכנס אחת לרבעון מתוך מטרה לייצר Networking וחיבורם לזירה הגלובלית על מנת לפתח הזדמנויות עסקיות ואקוסיסטם (Ecosystem ) של ענף הפרופטק בישראל. השילוב בין נדל"ן לטכנולוגיה הוא תחום צומח בעולם כולו. עם חברות ענק כגון קומפאס , WeWork ו- Skyline AI,שאחד מיזמיה אף משמש שופט בחממה של המכללה למינהל, נמצא כי השינוי בנדל"ן מתחייב, וחברות נדל"ן שלא ישכילו לשלב טכנולוגיות כאלה עשויות להישאר הרבה מאחור".

הלימודים בחממה מקיפים נושאים רבים שיש להם השפעה רבה על הבנייה. כך למשל, מספרת בנד, "היבט אחד שאנחנו מקדישים לו זמן הוא תכנון הבנייה והמדידה. כשבונים, זמן רב מוקדש לתכנון ומדידה בשטח, ולא פעם יש טעויות שמאריכות את תהליך הבנייה. באמצעות טכנולוגיה וכלי מדידה חדשניים אפשר לייעל את כל התהליך של מדידה וסימון, לחסוך זמן רב ולקצר משמעותית את הזמן. נושא נוסף שתמיד מאתגר את הסטודנטים הוא בקרת הבטיחות. החדשות התכופות על פועלי בנייה שנהרגים ונפצעים כואבות לכולנו, ואנחנו מקפידים לדבר על זה בחממה. הסטודנטים שלנו מחפשים טכנולוגיות שיעזרו לפתור את הבעיה ולהקל עליה ברזולוציות שונות – מחיישני התראה על אי קיום הוראות בטיחות, ועד תהליכי אוטומציה לבנייה", היא מסכמת.

המפגש הבא של פורום מנהלי חדשנות בנדל"ן יתקיים בחודש ינואר בשיתוף קרן ריאליטי ודלוייט.


בשבוע הבא יתקיים שבוע ה- real estate tech http://www.realestatetechweek.nyc/


#StartFromBereshit #שניבנד #Proptech #Contech #פרופ398 צפיותתגובה 1