news...

נצבא נכנסת לכיכר אתרים בתל אביב

בת גלים מתחדשת: אושרה תוכנית ענק לבניה של 725 דירות

מתחם המגורים "THE LAKE": נהרסו הבניינים הישנים ברמת גן

לראשונה: הוקם מכון מחקר שיעודד משקיעים בינלאומיים להשקיע בנדל"ן מניב בישראל

עוד מקום לגור בו: אושרה תוכנית להקמת רובע מגורים חדש במזרח מחנה סירקין

תחום הפרופטק: השקעה של למעלה ממיליארד דולר כבר חודש שישי ברציפות

עודכן: 2 בינו׳ 2020

writer info : ranit nachum halevi contact@startfrombereshit.co.il


ניל קריבסקי, מתווך נדל"ן מפלורידה, הדגים את יכולות האפליקציה שלו Captum לקבוצת מבקרים. הוא הרים את הטלפון הנייד שלו, הכווין את המצלמה אל עבר תמונה בפלייר מודפס, ותוך שניות יצר סרטון שאפשר להשתמש בו בפרסומי וידאו ורשת. "אני לא איש טכנולוגי", אמר בשעה שהציג את המוצר שלו בכנס שקיים ארגון המתווכים הלאומי, "אבל הייתה לי השראה. פרסומים שמשתמשים במציאות רבודה יוצרים קשר רגשי וכשאתה מעורר את הרגש, יזכרו את החוויה הרבה יותר מאשר פלייר סטנדרטי או כרטיס ביקור מנייר".


Datumate - Construction Data Analytics Platform.
Datumate - Construction Data Analytics Platform, delivering efficient, transparent & collaborative project management using computer vision and drone technologies.

זה לא היה כנס מתווכים שגרתי. למעשה, החברה של קריבסקי הייתה אחת מיני רבות שהציגו חידושי טכנולוגיה בתחום הנדל"ן. מסדרונות מרכז מוסקון ( Moscone ) בסן פרנסיסקו, שם התקיים הכנס, התמלאו בעמדות מחברות דאטה, פירמות לניהול נדל"ן ואפילו חברות המתמקצעות במציאות רבודה (AR) - וכולם הציגו איך הרעיונות שלהם יוכלו לתרום לשוק הנדל"ן. קריבסקי, אגב, המתווך מפלורידה שיצר בעצמו פלטפורמה מציאות מדומה לשיווק נדל"ן, מצפה לגייס 5 מיליון דולר כדי לשווק את המוצר שלו בארה"ב ובעולם.


חברת CRETech המחזיקה במאגרי מידע, יועצים ואנליסטים בתחום ומקשרת בין שוק הנדל"ן העסקי לשוק הטכנולוגיה, דווחה שקרנות הון-סיכון השקיעו למעלה מ-1.7 מיליארד דולר ב-106 עסקאות בחברות המפתחות טכנולוגיות נדל"ן בחודש אוקטובר בלבד.


לפי דו"ח שפורסם בחודש האחרון, מדובר בחודש השישי ברציפות בו הושקעו למעלה מיליארד דולר בחברות המקשרות בין מגזרי הטכנולוגיה והנדל"ן. מדיווחים חצי שנתיים של החברה עולה כי מתחילת המחצית הראשונה של השנה, השקיעו קרנות וגופי השקעה למעלה מ-14 מיליארד דולר בתחום. "כמות העסקאות עלתה ב-19% מאז ספטמבר, וכמות הכסף שהושקע עלה ביותר מ-24%. טרנד 'חודשי המיליארד' ממשיך להיות נושא חם, במיוחד החל מהרבעון האחרון של השנה", זאת לפי דוח אוקטובר של החברה.


Vayyar (2011) - an Israeli Startup
Vayyar - an Israeli patent that includes large radar imaging systems which can detect very subtle movements

אז ממה נובעת הצמיחה האדירה בתחום הפרופטק? מומחים בינלאומיים בתחום סוברים כי הדבר נובע בין היתר מפחד של המשקיעים. "שוק הנדל"ן היה ידוע תמיד כמפגר מאחור בכל הנוגע לאימוץ טכנולוגיות חדשות, ומי שלא ימהר לשלב טכנולוגיות עכשיו כבר לא יוכל להיות תחרותי", מסביר אייזק קונאן, מנהל REACH באוסטרליה ודרום-מזרח אסיה. עוד הוא הוסיף כי רשתות הנדל"ן הגדולות, בין היתר JBB ו-CBRE, יזמו תכניות אקסלרטור בכדי לתמוך בפרופטק. REACH, אגב, הוא האקסלרטור של Second Century Ventures, שמגובה על ידי האיגוד הלאומי למתווכי נדל"ן. האקסלרטור מתמקד בחברות בשלבי פיתוח מאוחרים בעלות השפעה על עולם הנדל"ן והם השקיעו, לדוגמא, בחברת ההובלה Updated, חברת הבית האוטומטי August, וחברת חוזים דיגיטליים DocuSign. "ניכר ששוק הנדל"ן עומד לעבור שינויים וחידושים אדירים", אמר קונאן. "במקום לשבת ולחכות ולומר 'נראה מה יקרה', הרבה חברות תופסות יוזמה בעצמם. הם אומרים 'אנחנו לא רוצים שהטכנולוגיה תחליף אותנו. אנחנו רוצים להשקיע בטכנולוגיות שיוצרו עבורינו".


Vayyar - An Israeli patent
Vayyar - An Israeli patent that includes large radar imaging systems which can even see through walls

נייט לוינטל, שותף בכיר ב-Camber Creek (קאמבר קריק), אינו מופתע מכמויות הכסף שמושקעות בפרופטק. Camber Creek היא קרן הון-סיכון בוושנגטון די.סי שהוקמה ב-2011. "כשהתחלנו", מסביר נייט, "תחום הפרופטק כמעט ולא היה קיים. אנשים השתמשו רק בטלפון הנייד ובטבלאות אקסל. נדל"ן הוא התחום עם שווי הנכסים הגבוה ביותר בעולם. יש המון מקום להשקעה, יזמות וטכנולוגיות חדשות. לפני שמונה או תשע שנים, הושקע רק 100 מיליון דולר בשנה בתחום הפרופטק, אך היום המצב שונה מאוד. דוח חדש של דלוייט, שסקר 750 אנשי מקצוע בשוק הנדל"ן העסקי, מצא כי מעל 92% מהם מתכננים להמשיך להשקיע בטכנולוגיה בתחום הפרופטק בשנה הקרובה".


היזהרו מתסמונת Wework

הכל נראה ורוד ומבטיח אבל אם נציץ מעבר לפינה נגלה לא מעט כשלונות שהיו בתחום בשנים האחרונות. מחקר שנעשה ב-2012 על ידי מרצה ב-Harvard Business School מצא כי 75% מחברות הסטארטאפ שקיבלו השקעות מקרנות הון-סיכון - נכשלו. הכישלון הגדול האחרון היה זה של חברת WeWork, כאשר מייסד החברה, אדם נוימן, הצליח לסחוף את עובדי חברת שיתוף חללי העבודה הרבה קדימה, כשבפועל, הנפקת החברה נדחתה, משקיעים רבים הטילו ספק במודל העסקי ובממשל התאגידי שלה, תשקיף החברה חשף הפסדים עמוקים, מודל עסקי בעייתי והתנהלות מפוקפקת.


כשכישלון WeWork עדיין מהדרהד נמצא משקיעים שנזהרים להיכנס להשקעות מסוכנות ואילו אחרים, רואים את זה כחלק מהסיכון המהותי בהשקעות בפרופטק. "אני חושב דווקא WeWork מלמדת אותנו שהון-סיכון עובד", מציין קונאן. "ככה זה השקעה בקרן הון-סיכון. אתה למעשה הופך את ההימור למקצוע".
133 צפיות0 תגובות