news...

נצבא נכנסת לכיכר אתרים בתל אביב

בת גלים מתחדשת: אושרה תוכנית ענק לבניה של 725 דירות

מתחם המגורים "THE LAKE": נהרסו הבניינים הישנים ברמת גן

לראשונה: הוקם מכון מחקר שיעודד משקיעים בינלאומיים להשקיע בנדל"ן מניב בישראל

עוד מקום לגור בו: אושרה תוכנית להקמת רובע מגורים חדש במזרח מחנה סירקין

רוצים להשפיע בתחום הקונטק? פתחו טכנולוגיות שיתנו פתרון לכוח אדם

עודכן: 1 בינו׳ 2020

לאחר היסטוריה ארוכה של שמרנות, תעשיית הבניה סוף סוף מתחילה להפנים את חשיבות הטכנולוגיה. דו"ח התעשיה של FMI, הממומנת על ידי ענקית הקונטק Procore (פרוקור) שבחן את השימושים שעושות חברות הקבלן בטכנולוגיות הבניה העלה כי הדאגה הגדולה ביותר שלהן היא שמירה על אתרי בנייה בטיחותיים ואחריה, שמירה על עובדים מיומנים ומקסום ויעילות העבודה בשטח.Drone operated by construction worker on building site - ImageDrone operated by construction worker on building site - Image

הדו"ח מתבסס על סקר שעשה מול 738 משתתפים, בעיקר קבלנים המגיעים מארה"ב, אנגליה, אוסטרליה, קנדה וניו-זילנד שהתבקשו לדרג את האתגרים מולם הם ניצבים וחששם לפי רמת חשיבות. אם כי ראוי להעיר כי הדו"ח מוטה מאוד למדינות דוברי אנגלית, ככל הנראה בגלל גישה קלה לנתונים והוא מתעלם כמעט לחלוטין מהשוק האירופאי (חוץ מאנגליה) והשוק המזרח-תיכוני. נמצא כי הממצאים לא ממש משקפים תמונת מצב גלובלית במיוחד בהתחשב בעובדה שיש לתעשיית הבנייה האמריקאית נטייה לשמרנות יתר בכל הקשור לאימוץ טכנולוגיות חדשות, זאת בהשוואה לתעשייה הסינית, למשל.


ובכל זאת, מהדו"ח עולה כי דאגות הקבלנים עולות לאור השינויים התכופים שתעשיית הבנייה חווה. כך למשל פרויקטים הולכים ונהיים מורכבים יותר ודרישות חברות הנדל"ן לסיום מהיר גוברות יותר ויותר. במקביל, חברות בניה רבות נמצאות בבעיה מול המחסור בכוח אדם. במהלך שנת 2017, כך עולה מהדו"ח, דווח על מחסור בכוח אדם מיומן ב89% מהחברות - עלייה בשיעור של 53% לעומת 2013. עוד עולה, כי אוכלוסיית העובדים בבנייה מזדקנת ומצטמצמת, צעירים הולכים ונוטים לבחור במסלולי עבודה חלופיים, ודור ה"בייבי בומרז" (מרבית ילידי שנות ה-50 וה-60) נמצאים במגמת יציאה מהתעשיה במהלך העשור הקרוב.


הטכנולוגיות שמחזיקות חברות הבניה והקבלן

מרבית החברות שנסקרו בדו"ח דיווחו כי הן מחזיקות בתוכנות ניהול פיננסי, ניהול פרויקטים וניהול בטיחות וסיכונים. עם זאת, פחות ממחציתן משתמשות בטכנולוגיה לניהול ציוד או ניהול כוח אדם בשטח. כך נמצא כי בתעשייה שסובלת מאוכלוסיית עובדים שהולכת וקטנה, בעלת פריון שעומד על שמריו וגידול בעלויות כוח אדם, לוקה במחסור בטכנולוגיות מתאימות.

autonomous crane - INTSITE
Autonomous Crane - INTSITE

"הבטיחות עומדת בראש סדרי העדיפויות של הקבלנים והיא גם הבעיה שהכי ניתנת לניהול טכנולוגי", נכתב בדו"ח. "פתרון טכנולוגי שכזה מאפשר לצוותים בשטח לדווח במהירות על מפגע בטיחותי בזמן אמת. באמצעות הנתונים שנאספים, ניתן לזהות מגמות ולסמן תחומים לשיפור, וכך למנוע מפגעי בטיחות מבעוד מועד. מצד שני, פחות ממחצית החברות עושות שימוש בטכנולוגיה כדי לשפר את יעילות העבודה, ופחות מרבע משתמשות בטכנולוגיה בגיוס ושימור עובדים מיומנים".


ממה נובע הפער?

קיימות לכך שתי סיבות. הראשונה, כפי שעולה מהדו"ח, בשל מחסור חמור בטכנולוגיות מתאימות, או ככל הנראה שיש כאלה בנמצא אך קבלנים רבים לא חשופים אליהם ומכירים אותן. סיבה נוספת נובעת מכך שלחברות בניה רבות קיים תקציב מזערי לרכישת טכנולוגיות והרבה פעמים הן מעדיפות שלא להקצות תקציבים לשיפורים אלה. בין היתר נטען על-ידי חברות הקבלן כי פתרונות טכנולוגים רבים קשים לתפעול, לא חוסכים זמן, לא משתלבים עם תוכנות אחרות ולא נגישים מהנייד.


עם זאת מצוין עוד בדו"ח כי הקבלנים נוטים לחפש בעיקר פתרונות לשיפור מהירות ויעילות או לרכוש מוצרים טכנולוגיים - שם חשוב בעיקר התאמה מרבית לצרכים התפעוליים של החברה. בשני המקרים, קבלנים רוצים פתרון קל לשימוש עם עלות-תועלת טובה.


אתגרים בקונטק

פרק שלם בדו"ח דן ביתרונות שיתופי הפעולה של חברות בניה עם חברות הטכנולוגיה זאת במקום רכישת מוצרים מהמדף. ברור שלחברות הבנייה תהיה חוויה מוצלחת יותר אם הן יוצאים למסע הטכנולוגיה יד ביד עם שותף נאמן, בניגוד לקניית מוצר גנרי שנמכר בשוק. אבל המציאות היא שאין לקבלנים זמן או כסף להשקיע בשיתופי פעולה, וסוג פעילות כזה שמור לרוב לאליטה שיכולה להרשות לעצמה את ההשקעה והיא תהנה מהפירות.


#חברותקבלן #קבלנים #קונטק #טכנולוגיות #דוח #FMI #חברותבניה

114 צפיות0 תגובות