news...

נצבא נכנסת לכיכר אתרים בתל אביב

בת גלים מתחדשת: אושרה תוכנית ענק לבניה של 725 דירות

מתחם המגורים "THE LAKE": נהרסו הבניינים הישנים ברמת גן

לראשונה: הוקם מכון מחקר שיעודד משקיעים בינלאומיים להשקיע בנדל"ן מניב בישראל

עוד מקום לגור בו: אושרה תוכנית להקמת רובע מגורים חדש במזרח מחנה סירקין

מבנים אוטונומיים - החזון של הפרופטק


Collision Avoidance ,הישראלית Vayyar חברת וייאר

כשאנשים חושבים על חברות סטארט אפ המעורבות בטכנולוגיה חדשנית ופורצת דרך, ענפי הבניין והנדל"ן הם לא מאלה שקופצים בראש. עם זאת בתעשיית הנדל"ן והבניה קיים פוטנציאל עצום לדיגיטציה וחדשנות לצורך שיפור הפרודוקטיביות, הבטיחות, היעילות, הנוחות וצריכת האנרגיה בכל תהליך התכנון והבנייה.

לפי חברת היעוץ מקינזי (McKinsey), כ-80% מפרויקטי הבניה חורגים מתקרת התקציב שנקבעה, ו-20% חורגים מלוחות הזמנים, כך שבהחלט מדובר בתעשיה שבשלה להתערבות טכנולוגית.

מרכזי חדשנות בארץ ובעולם, מחפשים כל הזמן אחר רעיונות ומודלים עסקיים חדשים שעתידים לסייע או להחליף את מערכת האנרגיה. סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA - International Energy Agency) מדווחת כי מבנים צורכים למעלה מ-40% מתפוקת האנרגיה בעולם ועל פי הערכות, צריכת האנרגיה בבניינים עשויה לעלות בשיעור של 30% עד שנת 2060.

ואכן, באמצעות חדירת הטכנולוגיה לתחומים רבים אנו עשויים לראות בשנים הבאות גם בניינים שיהפכו בהדרגה לאוטונומים וספקי אנרגיה עצמאיים. למרות שהשקפה זו נשמעת מופרכת כיום, היא עשויה להיהפך למציאות של ממש. ככל שערים הופכות ל"חכמות", ומשולבות בהן טכנולוגיות חדשות שיוצרות קשרים דיגיטליים עם תשתיות ותחבורה, הרי שזה רק עניין של זמן שמבנים יהוו מרכיב חיוני שישולבו גם בהם טכנולוגיות משוכללות.

החזון הסטארטאפי בתחום הפרופטק מכוון לכך שבשנים הבאות נראה מבנים שיתפקדו כ"אורגניזמים חכמים". מערכות חכמות שיותקנו בהם יתקשרו עם מערכת האנרגיה, יזמינו אוטומטית שירותי תחזוקה וניקיון על בסיס נתונים בזמן אמת ואף ישלמו לספקי השירות באופן אוטומטי באמצעות חוזים חכמים.

עוד חזון למועד? אף שההשקעות בתחום הפרופטק (PropTech) זינקו בשנים האחרונות, ניתן עדיין לומר שבנקודה בה אנו נמצאים היום, בארץ וגם בעולם, אנחנו עדיין רק מגרדים את פני השטח. הבאת שינוי אמיתי דורשת גיבוש שותפוית חזקות בין חברות הטכנולוגיה, שנמצאת בחזית החידושים לבין המפתחים והבונים, שהופכים את כל הרעיון למציאות. התקשרויות כאלה נמצאות בחיתולים ורק לאט ובאופן הדרגתי ומדוד ניתן להבחין ביצירת שיתופי פעולה חשובים מעין אלו בין מפתחים וסטארט-אפים בתחום ה-PropTech.

בספטמבר האחרון חברת Grosvenor הבריטית הצטרפה לשיתוף פעולה עם פלטפורמת החדשנות הגלובלית Plug and Play במטרה למצוא טכנולוגיות חדשות לאסטרטגיית החדשנות שלה. אחד החידושים המעניינים שהופך לכבוש את הבניינים בעולם הוא שימוש בתקעים ושקעים חכמים המאפשרים שליטה קלה על נכסים. חברת הסטארט-אפ קיווי (Keewi) לוקחת את הרעיון הזה צעד אחד קדימה ומאפשרת שקיפות של ממש כך שבעל הבניין יכול לראות את השימוש באנרגיה בזמן אמת (כגון שקיפות בתקעים ושקעים) ולספק הצעות פשוטות לשיפור.

כך גם החברה הישראלית Vayyar שפיתחה חיישנים שמסוגלים "לראות" מבעד לעצמים וחפצים, למפות אזורים גדולים וכן להגיע לאזורים שמוגנים מפני יכולות אופטיות. בנייגוד לחברות סטארט־אפ רבות, ב־Vayyar לא מכוונים לתעשייה מסוימת אלא לעשרות רבות של יישומים — מצרכנות ועד ארגונים גדולים. החיישן שפותח על-ידי החברה (Walabot), מתממשק עם הטלפון הנייד ומציע גם למשפצי בתים, למשל, להשתמש בו כדי לראות סתימות בצינורות, רטיבות בקיר וכבלים חשמליים שעוברים בו.

#StartFromBereshit #McKinsey #רניתנחוםהלוי #Vayyar #IEA #סוכנותהאנרגיההבינלאומית #Keewi #פרופטק #Proptech

61 צפיות0 תגובות